۳ سال پیش

بیوگرافی جرج واشنگتن + جملات زیبا از جرج واشنگتن

بیوگرافی جرج واشنگتن + جملات زیبا از جرج واشنگتن

بیوگرافی جرج واشنگتن

جرج واشنگتن (متولد 22 فوریه 1732 – متوفی 14 دسامبر 1799) اولین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا (97-1789)، فرمانده کل ارتش قاره‌ای در هنگام جنگ انقلاب آمریکا، و یکی از پدران بنیان‌گذار ایالات متحده بود. او رییس کنوانسیونی بود که پیش‌نویس فعلی قانون اساسی آمریکا را امضا کرد و در طول حیات خود، «پدر این کشور» نامیده می‌شد.

واشنگتن که از سوی عموم به خاطر توانایی‌های رهبری‌اش تحسین می‌شد، به اتفاق آراء به عنوان رییس جمهور منتخب در دو دوره اول انتخابات ملی برگزیده شد. او بر ایجاد حکومتی قدرتمند با بودجه مناسب نظارت کرد و بی‌طرفی خود را در جنگ‌های انقلاب فرانسه حفظ کرد، شورشگران ویسکی را سرکوب کرد، و در میان آمریکاییان از تمام اقشار به مقبولیت رسید. دوره تصدی واشنگتن ابتکارت زیادی را به همراه داشت که بسیاری از آن‌ها هنوز هم به کار گرفته می‌شوند، مثل نظام کابینه، مراسم معارفه رییس جمهور، و عنوان آقای رییس جمهور. کناره‌گیری او از ریاست جمهوری بعد از دوره، سنتی به جای گذاشت که تا سال 1940 پابرجا بود، تا اینکه فرانکلین دلانو روزولت برای سومین دوره به عنوان رییس جمهور انتخاب شد. متمم بیست و دوم قانون اساسی آمریکا (1951) هم‌اکنون دوره ریاست جمهوری را به دو دوره محدود می‌کند.

فرانکلین در خانواده‌ای مرفه در مستعمره ویرجینیا به دنیا آمد و خانواده‌اش زمین‌دارانی ثروتمند و صاحب مزارع تنباکو و برده‌هایی بودند که به وی به ارث رسید. او صدها برده در طول زندگیش در اختیار داشت، ولی دیدگاه‌هایش بعداً به مخالفت با برده‌داری تغییر پیدا کرد. در جوانی، او افسر ارشد بریتانیا در شبه‌نظامیان مستعمراتی در طول مراحل اولیه جنگ فرانسه و بومیان با انگلیس شد. در سال 1775 دومین کنگره قاره‌ای واشنگتن را به عنوان فرمانده کل ارتش قاره‌ای در انقلاب آمریکا منصوب کرد. در آن مقام، واشنگتن نیروهای بریتانیا را مجبور به خروج از بوستون در سال 1776 کرد، ولی در همان سال با از دست دادن نیویورک سیتی شکست خورد و نزدیک بود دستگیر شود. بعد از عبور از رود دلاویر در میانه زمستان، او بریتانیا را در دو نبرد شکست داد، نیوجرسی را پس گرفت و به جریان میهن‌دوست در انقلاب آمریکا شتاب بخشید.

استراتژی او نیروهای قاره‌ای را قادر ساخت که دو ارتش اصلی بریتانیا را در سال 1771 و 1781 شکست دهند. مورخان واشنگتن را به خاطر انتخاب و سرپرستی ژنرال‌های خود، حفظ و فرماندهی ارتش، هماهنگی با کنگره، دولت‌های ایالتی و شبه‌نظامیان آن‌ها، و توجه به تدارکات، لجستیک، و آموزش در جنگ تحسین می‌کنند. بعد از اینکه پیروزی در سال 1783 نهایی شد، واشنگتن به جای به دست گرفتن قدرت از مقام فرماندهی کل کناره‌گیری کرد تا مخالفت خود با دیکتاتوری و تعهد به جمهوری‌خواهی در آمریکا را نشان دهد.

واشنگتن کنترل مجمع مشروطه را در سال 1787 در اختیار گرفت، که شکل تازه‌ای از از دولت فدرال را برای ایالات متحده به وجود آورد. بعد از انتخاب متفق‌القول به عنوان رییس جمهور در سال 1789، وی برای وحدت بخشیدن به گروه‌های رقیب در کشور نوپا تلاش کرد. در زمان قدرت، استفاده او از نفوذ حکومتی اهداف بسیاری را دنبال کرد، به ویژه حفظ آزادی، کاهش تنش‌های منطقه‌ای، و ترویج روحیه ملی‌گرایی آمریکایی. در هگام مرگش، واشنگتن به عنوان «اولین در جنگ، اولین در صلح، و اولین در قلب هم‌وطنانش» ستوده شد. دانشگاهیان و مردم در نظرسنجی‌های عمومی همواره وی را به عنوان یکی از سه رییس جمهور برتر در تاریخ آمریکا معرفی می‌کنند. تصویر جرج واشنگتن بر روی سکه 25 سنتی و اسکناس یک دلاری آمریکا ثبت شده است.

جملات زیبا از جرج واشنگتن

اگر آزادی بیان از ما گرفته شود، همچون گوسفندان زبان بسته و ساکتی می شویم که به سمت کشتارگاه هدایت می شوند.

آزادی وقتی ریشه پیدا کند، گیاهی با رشد سریع است.

مادرم زیباترین زنی بود که تا بحال دیده‌ام. تمام چیزی که الان هستم بخاطر مادرم است. همه موفقیتم در زندگی را بخاطر تربیت اخلاقی، فکری، و جسمی می‌دانم که مادرم برایم فراهم کرده است.

آماده بودن برای جنگ یکی از موثرترین ابزار حفظ صلح است.

بهتر است هیچ بهانه ای نیاوری تا اینکه بخواهی بهانه ای بد تحویل دهی.

منبع نیکند

http://www.nikend.com/quote/author/george-washington

۱ بازدید